مقالات

علائم خرابی سیستم اگزوز ماشین چیست ؟

علائم خرابی اگزوز ماشین:

علت- ایجاد-صدای-پت-پت-در-اگزوز-خودرو

علت- ایجاد-صدای-پت-پت-در-اگزوز-خودرو

علام خرابی اگزوز ماشین : سیستم اگزوز خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام نقش مهمی در عملکرد صحیح موتور و خروج آلاینده‌ها از خودرو ایفا می‌کنند. خرابی هر یک از این اجزا می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در خودرو شود. در ادامه به برخی از علائم خرابی سیستم اگزوز ماشین اشاره می‌کنیم:

 • افزایش صدای اگزوز
 • خروج دود سیاه یا سفید از اگزوز
 • کاهش قدرت موتور
 • افزایش مصرف سوخت
 • ایجاد ارتعاش در بدنه خودرو

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید هر چه سریع‌تر نسبت به عیب یابی و برطرف کردن علائم خرابی اگزوز ماشین اقدام کنید.

نحوه تعمیر سیستم اگزوز ماشین :

علائم -خرابی- سیستم--ماشین-چیست؟

علائم -خرابی- سیستم–ماشین-چیست؟

برطزف نمودن علائم خرابی اگزوز ماشین سیستم اگزوز خودرو به نوع و شدت خرابی بستگی دارد. در برخی موارد، می‌توان با تعمیر یا تعویض قطعات آسیب‌دیده، سیستم اگزوز را تعمیر کرد. در برخی دیگر از موارد، ممکن است نیاز به تعویض کامل سیستم اگزوز باشد.

در صورتی که خرابی سیستم اگزوز خفیف باشد، می‌توانید با انجام اقدامات زیر آن را تعمیر کنید:

 • تمیز کردن قطعات سیستم اگزوز
 • تعویض واشر یا اورینگ‌های سیستم اگزوز
 • تعویض قطعات آسیب‌دیده

در صورتی که  علائم خرابی اگزوز ماشین شدید باشد، باید آن را تعویض کنید. تعویض سیستم اگزوز کار پیچیده‌ای است و باید توسط یک مکانیک ماهر انجام شود.ما در مرکز کارشناسی خودرو کارشناس کار پایتخت به بررصسی فنی و پیدا کردن ریز عیوب خودرو مورئ نمظر مشری گرامی میپردازیم.

و دست افراد کلاه بردار را کوتاه مینماییم.هم چنین با آموزش کارشناسی خودرو ، اموزش تشخیص رنگ خودرو ، با برگزاری آموزشگاه تشخیص رنگ خودرو ، و کلاس کارشناسی خودرو ، همچنین  مدرک کارشناسی خودرو ، دوره کارشناسی خودرو ، تشخیص رنگ خودرو ، اعزام کارشناس سیار خودرو ، کارشناس ی خودرو در محل. آماده خدمت گزاری به شما عزیزان هستیم.

راه‌های مراقبت از سیستم اگزوز ماشین : 

برای جلوگیری از خرابی سیستم اگزوز ماشین، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • از رانندگی با سرعت زیاد و طولانی‌مدت خودداری کنید
 • از رها کردن موتور خودرو در حالت روشن خودداری کنید
 • در صورت مشاهده هرگونه نشتی در سیستم اگزوز، سریعاً آن را رفع کنید
 • هر 6 ماه یک بار سیستم اگزوز خودرو را بررسی کنید

با رعایت این نکات می‌توانید از سیستم اگزوز ماشین خود محافظت کنید و از خرابی آن جلوگیری کنید.آیا دوست دارید خودتان کارشناس ماشین خود باشید؟ پس میتوانید در دوره کارشتناسی خودرو 

با برطرف نمودن علائم خرابی اگزوز ماشین خودتان از رانندگی ایمن لذت ببرید.

آشنایی با سیستم اگزوز خودرو :

علائم- خرابی- سیستم -اگزوز- ماشین- چیست ؟

علائم- خرابی- سیستم -اگزوز- ماشین- چیست ؟

سیستم اگزوز خودرو یکی از اجزای مهم آن است که وظیفه دفع گازهای خروجی از موتور را بر عهده دارد. این سیستم از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام نقش مهمی در عملکرد صحیح آن ایفا می‌کنند. سیتم اگزوز در اتومبیلها به غیر از هدایت دودهای ناشی از سوختن مخلوط هوا و بنزین وظیفه دارد صدای موتور را که در هنگام خروج دودها 5 برابر محیط است از مقدار 68 دسیبل پایین تر بیاورد.دیسبیبل واحد اندازه گیری صدا می باشد.

همچنین برای سوختن کامل سوختهای خام وگرفتن منواکسید از انباره های اگزوز استفاده میشود که در داخل آن تعدادی ورق ولوله های سوراخ شده استفاده شده است. تا هم سرعت عبور دود ها را کم کند وهم با عپ فیلتر کردن دود ها ومانع از خروج منواکسید کربن در محیط زیست شود.در انباره های امروزی از پشم شیشه برای بهتر فیلتر کردن دودها استفاده شده است.

اگر قصد معامله و یا خرید و فروش خودرو را دارید بهتر است به این نکته کاملا توجه نمایید که .کارشناسی خودرو حلقه گم شده معاملات خودرویی . برای  کارشناسی خودرو در محل به صورت فوری اینجا کلیک نمایید.

اجزای سیستم اگزوز خودرو :

اجزای-سیستم اگزوز-خودرو

اجزای-سیستم اگزوز-خودرو

سیستم اگزوز خودرو از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • منبع اگزوز :  اولین قطعه از سیستم اگزوز  است که گازهای خروجی از موتور را جمع‌آوری می‌کند .
 • کاتالیتیک کانورتر : کاتالیزور، یک قطعه مهم در سیستم اگزوز است که وظیفه کاهش میزان آلاینده‌های موجود در گازهای خروجی از موتور را بر عهده دارد.
 • مبدل صدا :  مبدل صدا، وظیفه کاهش صدای خروجی از اگزوز را بر عهده دارد.
 • تسمه اگزوز : تسمه اگزوز، وظیفه اتصال قطعات مختلف سیستم اگزوز را بر عهده دارد.
 • پایانه اگزوز : پایانه اگزوز، آخرین قطعه از سیستم اگزوز است که گازهای خروجی از موتور را به بیرون منتقل می‌کند.

کارکرد سیستم اگزوز خودرو :

گازهای خروجی از موتور، حاوی مواد آلاینده‌ای مانند دود سیاه، دی‌اکسید کربن و مونوکسید کربن هستند. این مواد آلاینده می‌توانند برای سلامت انسان و محیط زیست مضر باشند. سیستم اگزوز خودرو با جمع‌آوری و دفع این گازها، از انتشار آنها به محیط زیست جلوگیری می‌کند.

راههای مراقبت از سیستم اگزوز خودرو :

برای جلوگیری و از بین بردن علائم خرابی اگزوز ماشین، باید نکات زیر را رعایت کنید :

 • از رانندگی با سرعت زیاد و طولانی‌مدت خودداری کنید .
 • از رها کردن موتور خودرو در حالت روشن خودداری کنید .
 • در صورت مشاهده هرگونه نشتی در سیستم اگزوز، سریعاً آن را رفع کنید .
 • هر 6 ماه یک بار سیستم اگزوز خودرو را بررسی کنید .

کاتالیست کانورتور :

کاتالیست-کانورتر

کاتالیست-کانورتر

کاتالیست کانورتور شبیه انباره اگزوز بوده ودر زیر در مسر لوله اگزوزقرار گرفته است.وبرای کاعش مقدار گازهای آلاینده ناشی از احتراق ناقص سوخت در موتور مورد استفاده قرار میگیرد.کاتالیست کانورتور یک محفظه واکنش شیمییی است که گاز حاصل از احتراق سوخت ضمن عبور از این محفظه واکنش های شیمیایی لازم برروی آن صورت میگیرد.که باعپ میشود گازهای الاینده به گازهای غیر مضر تبدیل شوند.

 

کاتالیست را در نزدیکی موتور قرار میدهند چون وقتی موتور روشن میشود دمای مبدل کاتا لیستی که همان دمای محیط میباشد (حدودا از 20 تا 30 درجه سانتی گراد.) در حالی که برای فعال شدن کاتالیست حدودا 250 تا 300 درجه سانتی گراد میباشد.وبرای رسیدن به این دما 1الی 2 دقیقه طول میکشد. وطی این زمان 60 الی 80 درصد از مجموع الاینده ها تولید میشود.

رای رفع این مشکل مبدل را نزدیک موتور قرار داده تا سریع تر گرم شود. فلز کاتالیست از جنس پلاتین ، پالادیوم و رودیم بوده که دارای پوشش از جنس اکسید المینیوم A12o3اکسید سریم Ceo2 واکسید زیر کونیم (Zro2) میرباشد . فلز کاتالیست و پوشش آن بر روی یک زیر پایه از جنس سرامیک یا فلز قرار میگیرد.

چگونگی عملکرد کاتالیست کانورتور :

راه های-مراقبت-از-سیستم-اگزوز-خودرو

راه های-مراقبت-از-سیستم-اگزوز-خودرو

مبدل های کاتالیستی سبب پاک سازی گازی  گازهای الاینده ناشی از احتراق ناقص سوخت در اتومبیل میشود. عمده ترین الاینده ها شامل : منواکسید کربن ، و اکسید های نیتروژن میبا شند.که در اثر واکنش کاتالیستی این الاینده ها به دی اکسید کربن و بخار اب و نیتروژن تبدیل میشوند.عمر مفید این مبدل در شرایط ایده ال کار کرد موتور و بنزین یا خلوص بالا وروغن مناسب با الودگی کم حدودا150000 کیلومترمیباشد.

مونیفلد چیست؟ علائم خرابی و نحوه نگهداری :

مونیفلد-چیست؟علائم خرابی- و- نحوه- نگهداری

مونیفلد-چیست؟علائم خرابی- و- نحوه- نگهداری

علائم خرابی مونیفلد :

خرابی مونیفلد می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد خودرو شود. در ادامه به برخی از علائم خرابی مونیفلد اشاره می‌کنیم:

 • افزایش صدای اگزوز
 • کاهش قدرت موتور
 • افزایش مصرف سوخت
 • نشتی گازهای خروجی از اگزوز

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعمیر یا تعویض مونیفلد اقدام کنید.

نحوه نگهداری از مونیفلد :

برای جلوگیری از خرابی مونیفلد، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • از رانندگی با سرعت زیاد و طولانی‌مدت خودداری کنید
 • از رها کردن موتور خودرو در حالت روشن خودداری کنید
 • در صورت مشاهده هرگونه نشتی در سیستم اگزوز، سریعاً آن را رفع کنید
 • هر 6 ماه یک بار سیستم اگزوز خودرو را بررسی کنید

با رعایت این نکات می‌توانید از مونیفلد خودرو خود محافظت کنید و از خرابی آن جلوگیری کنید.

علت ایجاد صدای پت پت در اگزوز خودرو چیست ؟

علائم_خرابی_سیستم_اگزوز_ماشین_چیست ؟

علائم_خرابی_سیستم_اگزوز_ماشین_چیست ؟

 • نشتی در سیستم اگزوز: یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد صدای پت پت در اگزوز خودرو، نشتی در سیستم اگزوز است. این نشتی می‌تواند در هر نقطه از سیستم اگزوز، از جمله منبع اگزوز، مانیفولد اگزوز، کاتالیزور، مبدل صدا و پایانه اگزوز رخ دهد.

 • خرابی مونیفلد اگزوز: مونیفلد اگزوز، قطعه‌ای است که وظیفه جمع‌آوری گازهای خروجی از سیلندرهای موتور را بر عهده دارد. خرابی مونیفلد اگزوز می‌تواند باعث ایجاد صدای پت پت در اگزوز خودرو شود.

 • خرابی مبدل صدا: مبدل صدا، قطعه‌ای است که وظیفه کاهش صدای خروجی از اگزوز را بر عهده دارد. خرابی مبدل صدا می‌تواند باعث ایجاد صدای پت پت در اگزوز خودرو شود.

 • خرابی منبع اگزوز: منبع اگزوز، قطعه‌ای است که وظیفه اتصال موتور به سیستم اگزوز را بر عهده دارد. خرابی منبع اگزوز می‌تواند باعث ایجاد صدای پت پت در اگزوز خودرو شود.

 • خرابی کاتالیزور: کاتالیزور، قطعه‌ای است که وظیفه کاهش میزان آلاینده‌های موجود در گازهای خروجی از موتور را بر عهده دارد. خرابی کاتالیزور می‌تواند باعث ایجاد صدای پت پت در اگزوز خودرو شود

صدای پت پت در اگزوز خودرو می‌تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد. شناسایی علت ایجاد این صدا، اولین قدم برای رفع آن است. با رعایت نکات گفته شده در این مقاله، می‌توانید از ایجاد صدای پت پت در اگزوز خودرو خود جلوگیری کنید.

 

 سخن پایانی : علائم خرابی اگزوز ماشین :

در این مقاله به بررسی علائم خرابی خودرو چیست پرداختیم. مجموعه کارشناسی کارشناس کار پایتخت با بهره گیری از پرسنل اموزش دیده که در آموزشگاه کارشناسی خودرو دوره اموزش کارشناسی خودرو را گذرانده اند و مدرک کارشناسی  خودرو پایان دوره خودر را از سازمان فنی و حرفه ای کل کشور دریافت کرده اند. همکاری مینماید. ما با اعزام کارشناس سیار خودرو و کارشناسی خودرو در محل به نیاز مشتریان خودمان برای کارشناسی خودررو در محل پاسخ داده و با دریافت نماد اعتماد از سازمان صنعت ، معدن و تجارت گام موثر وسازنده ای در کسب اعتماد مشتریان خود برداشته . وتوانسته جزء متمایز ترین شرکتهای کا کارشناسی خودرو در سطح کشور باشد.

منابع بیشتر ….

https://www.carmax.com/

https://www.carfax.eu/de

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها